Slovinsko

Slovinsko

cena 690€

Objavíte známe Jadranské more a jeho lákavú prímorskú riviéru s mestečkami Piran, Izola či Portorož, pohoria – Julské Alpy a Dináre, ikonické jazero Bled, hlavné mesto Ľjubľana, mestá Maribor a Celje, jaskynné systémy, vodopády a ďalšie zaujímavé miesta

 

Termíny:

1. 01. 07. – 08. 07. 2018 690 €
2. 25. 08. – 01. 09. 2018 690 €

 

1. deň

Zo Slovenska sa prevezieme cez východné Rakúsko do druhého najväčšieho mesta Slovinska – Mariboru.

Navštívime najstaršiu časť mesta – Lent na nábreží rieky Dráva. Nachádza sa tu najstarší vinič na svete – Staravrta s múzeom vinárstva. Prezrieme si historické jadro mesta s katedrálou sv. Jána Krstiteľafrantiškánsku baziliku a mestské opevnenie.

V južnej časti mesta si prezrieme najväčšie lyžiarske centrum v krajine – Mariborsko Pohorje, ktoré je súčasťou svetových pohárov v lyžovaní.

Cestou k moru sa zastavíme v Celje, kde navštívime majestátny stredoveký hrad a centrum mesta.

Večer dorazíme na slovinskú časť Istrie, kde budeme ubytovaní počas celého zájazdu.

2. deň

Vydáme sa do údolia rieky Soča v Julských Alpách. Najprv sa zastavíme v dedinke Tolmin, v ktorej vyjdeme na zrúcaninu miestneho hradu, aby sa sme si pozreli celé široké údolie rieky a alpské končiare.

Ďalej sa zastavíme v susednej obci Kobarid. Práve v jej blízkosti prechádzal počas Prvej svetovej vojny front, na ktorého oboch stranách bojovali aj naši predkovia. Navštívime miestne múzeum, vodopád Kozjak, pozrieme si taliansku časť frontu a kostnicu talianskych vojakov.

Presunieme sa do ďalej na sever – do centra outdoorvých športov Bovec. Tu môžu záujemcovia využiť lanovku na štít Kanin, na hraniciach s Talianskom. Milovníci histórie môžu navštíviť pevnosť Herman.

Ďalšou časťou programu bude presun údolím hornej Soče k jej prameňu pri dedinke Tretna.

Na Istriu sa vrátime cez Novu Goricu – Goriziu, mesto rozdelené Sočou na taliansku a slovinskú časť. Cez rieku tu prechádza Solkanský most – najdlhší (viac ako 200m) kamenný most svojho druhu na svete.

3. deň

Tento deň strávime na pobreží, po ktorom prejdeme do mestečka Piran s historickými domami benátskeho typu, typickými pre celé pobrežie Jadranu.

Pirane môžeme vyjsť na útes na mestom, na ktorom je postavený kostol sv. Juraja. Z jeho veže je možné vidieť Benátky na opačnom konci Benátskeho zálivu.

Neďaleko Portorožu si prezrieme soľné pláne Sočovlje na hranici s Chorvátskom.

Väčšinu dňa sa budeme môcť venovať relaxu na kamenných a trávnatých plážach a plávaniu v mori.

4. deň

Dnes navštívime talianske mesto Trieste. Keďže bolo po stáročia súčasťou Rakúska, budovy v jeho centre pripomínajú architektúru v našich mestách. Nájdeme tu však aj rímske divadlo,baziliku sv. Justa, prestavanú z rímskeho chrámu, alebo Veľký kanál, lemovaný budovami benátskeho štýlu. Na jednom z mostov, ktorý preklenuje Kanál stojí socha Jamesa Joyce, ktorý tu žil a tvoril. V meste nás bude sprevádzať vôňa kávy. Nielen z kaviarničiek, ale aj z pražiarni kávy, keďže mesto je centrom dovozu a spracovania kávy.

Neďaleko mesto navštívime zámok Miramare z 19. storočia, ktorý si nechali postaviť členovia Habsburgovskej cisárskej rodiny.

Cestou naspäť do Slovinska sa najskôr zastavíme v žrebčíne v dedinke Lipica, ktorá sa preslávila chovom lipicánov. Tie sa tu šľachtia už od 16. storočia.

Poslednou zastávkou bude Koper – tretie najväčšie mesto a jediný námorný prístav v krajine. Budeme sa túlať uzučkými uličkami starého mesta, ktoré bolo kedysi ostrovom a zavítame aj do miestnych vinárni, kde môžeme vyskúšať skvelé miestne víno Refošk, ale aj sušenú šunku pršut, olivový olej lebo miestne syry.

5. deň

Preskúmame časť vnútrozemia Slovinskej Istrie. Prvou zastávkou bude opevnený kostolík Sv. Trojice v dedinke Hrastovlje s pôvodnou freskou „Tanec so smrťou“ okolo celej lode.

Pozrieme sa aj do podzemia Krasu, ktorý dal názov geologicky podobným oblastiam po celom svete. Zavítame do Škocjanských jaskýň. V podzemí uvidíme kaňon podzemnej rieky a na povrchu priepasť, v ktorej hladina vody stúpa aj o niekoľko desiatok metrov.

Pri návrate k moru sa zastavíme pri hrade Socerb, odkiaľ je výhľad z hrany Krasu na celú slovinskú Istriu a priľahlú časť Talianska.

Opäť bude dostatočný priestor užiť si more.

6. deň

Vrátime sa do podzemia. Vláčikom sa prevezieme po najslávnejšej slovinskej jaskyni – Postojnu jamu. Na záver prehliadky si budeme môcť prezrieť aj endemického jaskynného tvora, ktorý sa stal symbolom Slovinska – „človečskuribicu“.

Neďaleko Postojnej sa nachádza hrad, ktorý je postavený vo vchode do jaskyne – Predjamski grad. V podhradí tohto zachovalého hradu sa v lete konajú rytierske turnaje a iné aktivity pripomínajúce stredovek.

Budeme pokračovať ďalej na sever do hlavného mesta – Ljubljany. Tu si pozrieme Kongresové námestie, pamätník skladateľa GustavaMahlera, ktorý tu časť života tvoril. Prejdeme na riečny ostrov rieky Ljubljanice ku Trojmostiu s barokovým františkánskym kostolom a meštianskymi domami. Navštívime barokovú katedrálu sv. Mikuláša, pozrieme si Dračí most a odbočíme na Ljubljansky hrad, z ktorého je nádherný výhľad na mesto a v prípade dobrej viditeľnosti aj končiare Álp. Na záver zídeme z hradu ku Herkulovej fontáne.

7. deň

Vydáme sa našu cestu na sever. Našim hlavným cieľom bude jazero Bled , v ktorom sa nachádza jediný ostrov v krajine s ikonickým gotickým kostolíkom Nanebovzatia Panny Márie.

Nad mestečkom Bled sa nachádza zachovalý stredoveký hrad, ktorý poskytuje výhľad na jazero a Alpy. V jeho vinných pivniciach je možné vlastnoručne naplniť si fľašu vína, alebo v kníhtlačiarskej dielni si guttembergovským spôsobom vytlačiť vlastnú listinu. V podhradí môžeme vyskúšať tradičné bledské krémeše.

Záver dňa bude patriť prechodu kaňonom Vintagar, ktorý vytvorila rieka Radovna. Kaňon sa považoval za nepriechodný až do konca 19. storočia, kedy bol neďaleko vodopádu Šum na jeho konci postavený železničný most. Prenocujeme v jednom z penziónov v údoli rieky Sáva.

8. deň

Zastavíme sa v Kranjskej Gore, ktorá je známa zimnými športami na svetovej úrovni. Pri ceste do Álp sa zastavíme pri soche Kozoroha, ktorý je symbolom Julských Álp.

Vydáme sa Ruskou cestou do priesmyku Vršič do výšky 1611m n.m. Cestu postavili počas Prvej svetovej vojny ruskí vojnoví zajatci pre potreby zásobovania rakúsko-uhorských vojakov zakopaných na svahoch okolitých štítov.

Z priesmyku vyjdeme na jeden z blízkych štítov, ktoré siahajú do výšky nad 2300m n.m. a naskytne sa nám pohľad do Rakúska, Talianska a na najvyšší vrch Slovinska – Triglav.

Vrátime sa do údolia Sávy, aby sme prešli tunelom Kravanke do Klagenfurtu a odtiaľ naspäť na Slovensko.

 

 

 

Ubytovanie


Ubytovanie je zabezpečené v hoteloch a penziónoch na pobreží Jadranu a v Julských Alpách. K dispozícii sú dvojlôžkové izby (niektoré izby majú možnosť pridania aj 3. lôžka) a apartmány pre 4 osoby.

Polpenzia je zabezpečená priamo v hoteli, resp. v blízkej reštaurácii. Raňajky sú formou švédskych stolov a večere pozostávajú z teplej polievky a hlavného jedla.

Hotely a penzióny sú umiestnené v krásnych lokalitách a ponúkajú okrem ubytovacích a stravovacích služieb aj doplnkové služby s možnosťou športového vyžitia a relaxu.

 

V cene je zahrnuté


  • autobusová doprava klimatizovaným autobusom
  • 7 x ubytovanie v penziónoch na pobreží a v Alpách
  • polpenzia (bufetové raňajky a servírovaná večera pozostávajúca z polievky a hlavného jedla)
  • služby sprievodcu cestovnej kancelárie
  • tričko cestovnej kancelárie
  • poistenie voči insolventnosti

Cena nezahŕňa


  • fakultativne vstupy
  • poistenie liecebnych nakladov