Island – Týždeň na ostrove ohňa a ľadu

Island – Týždeň na ostrove ohňa a ľadu

cena od 1499€

Zážitky počas zájazdu  – Skrátený itenerár:

– Zlatý okruh

– národný park Þingvellir

– svetoznámy ganzír, ktorý dosahuje výšku niekoľko metrov

– najstarší parlament sveta

– miesto stretu Európskej a Americkej tektonickej dosky

– geotermálne pramene, fjordy a elfovia

– najsevernejšie hlavné mesto sveta

– veľryby a islandské kone

– ľadovcová lagúna Jökulsárlón

– sopka Snæfellsjökull, kde je podľa J. Verneho vstup do stredu Zeme

 

Detail zájazdu:

1. deň:

Prílet do Keflavíku. Po takmer 3000 km lete lietadlom vás odvezieme na ubytovanie vzdialené asi hodinu a pol cesty autobusom. Skontrolujeme si, nastavenie hodiniek, na Islande je v lete o dve hodiny menej a po krátkom spánku sa stretneme na raňajkách.

2. deň:

Zoznámime sa navzájom a po oboznámení sa s plánom cesty vyrážame na Zlatý okruh. Jeho súčasťou je národný park Þingvellir. Na tomto historickom mieste sa nachádzal prvý parlament na svete a pomyselne sa tu stretáva Európa s Amerikou. Absolvujeme úchvatnú prechádzku v priekope medzi tektonickými doskami, kde sa nakrúcala aj štvrtá séria Hry o tróny. Navštívime národný park a uvidíme ako sa preberá k životu s rozprávkami Siedmich kráľovstiev. Uvidíte aj činný gejzír Strokkur poblíž oddychujúceho svetoznámeho Geysiru. V tento deň nás ešte čaká ohromujúci “zlatý” vodopád Gullfoss, nad ktorým sa často tvorí podmaňujúca dúha.

3. deň:

Zamierime do nádhernej ľadovcovej lagúny Jökulsárlón, pod najväčším ľadovcom Vatnajökull. Je to jedno z najkrajších miest na Islande. Môžete absolvovať výlet loďou medzi plávajúcimi kusmi ľadovca a vynárajúcimi sa tuleňmi. Počas výletu sa dostanete blízko ku kryhám. Dajú vám ochutnať kúsok ľadovej nádhery. Hĺbka lagúny v niektorých miestach dosahuje až 600 m a rozloha 17 km² sa kvôli klimatickým zmenám neustále zväčšuje. Natáčal sa tu film Tomb Raider s Angelinou Jolie alias Larou Croft, alebo bondovky Vyhliadka na vraždu a Dnes neumieraj. Zamierime k vodopádu Seljalandfoss, padajúcom z bývalých útesov do 60 m hĺbky. Prejdeme sa poza padajúci vodopád a budeme mať šancu na neskutočné zábery. Nasledovať bude ďalší vodopád Skógafoss, voda ktorého sa pri dopade triešti, čím počas slnečných dní takmer vždy vyvolá dúhový efekt. Miestne povesti hovoria, že prvý osadník tejto časti ostrova Þrasi Þórólfsson tu zakopal poklad. Prejdeme sa po Čiernej pláži, jednej z desiatich najkrajších pláží sveta. Navštívime mestečko Vík í Mýrdal. Napriek tomu, že počet obyvateľov sa pohybuje len okolo 300, je to najväčšie sídlo v rozmedzí 70 km. Atlantický oceán sa tu ukazuje v plnej sile. Môžeme pozorovať aj skamenelých trolov počas prílivu. Mestečko leží pod ľadovcom Mýrdarsjökull, ukrývajúcom sopku Katla. Táto naposledy vybuchla v roku 1918 a tak sa jej ďalšia možná erupcia blíži.

4. deň:

Hveragarde prechádzka ku horúcej rieke, kde sa okúpeme. Ochutnáme geotermálny chlieb, pozrieme si mestečko s najväčším počtom skleníkov, kde sa pomocou hydrofonie pestuje zelenina a ovocie. Dokonca aj banány. Fakultatívna možnosť jazdy na koni a večer pozorovanie veľrýb v Reykjavíku.

5. deň:

Magickému poloostrovu Snaefelsness dominuje sopka Snæfellsjökull. Presne do jej krátera Jules Verne umiestnil vo svojom románe vstup na cestu do stredu Zeme. Navštívime Ytri Tunga pláž, na ktorej radi oddychujú tulene, krásny kostolík pri Buðir a blízku pláž so zlatým pieskom. Prejdeme sa popri útesoch z Arnasstapi do Hellar.

6. deň:

Reykjavík v preklade znamená “Dymová zátoka” podľa stúpajúcich stĺpov pary z vyvierajúcich horúcich prameňov v tejto oblasti. Na tomto mieste vybudoval svoju farmu prvý osadník. Celé mesto ako na dlani si pozrieme z veže vodárne Perlan, ktorá je zároveň aj vyhliadkovou reštauráciou. Nenecháme si ujsť vilu Hofdi, kde sa na pamätnom stretnutí v roku 1986 zišli Michail Gorbačov s Ronaldom Reaganom. Toto stretnutie odštartovalo ukončenie studenej vojny. Na plastickej mape Islandu v budove radnice si názorne ukážeme plán našej cesty. Poblíž známej koncertnej haly Harpa si môžete dať hot dog v rovnakom stánku ako Bill Clinton pri jeho návšteve Islandu. Centrum mesta ponúka nespočetné množstvo štýlových reštaurácií, kaviarničiek a klubov. Poloostrov Reykjanes, príkra vulkanická scenéria je úplne rozdielna od ostatných častí ostrova. Z horúcich prameňov Gunnuhver stúpa para. Míňame obrovskú sušiareň, kde vo voľnom priestranstve visia stovky rýb. Po ceste navštívime niekoľko pozoruhodných fotogenických majákov. Ak sa chcete vyhnúť davom a zažiť Island vo svojej divokej podobe, je to správne miesto pre vás. Navštívime rybárske mestečko Gardur s romantickými majákmi. Nakoniec si necháme svetoznámu islandskú atrakciu – kúpanie v Modrej lagúne. (fakultatívne)

7. deň:

Odlet

* Program sa prispôsobí počasiu. Vo voľnom čase budeme navštevovať obľúbené mestské plavárne s termálnymi bazénmi.

 

Cena zájazdu:

od 1499 € (pri minimálnom počte 13 účastníkov)

Cena zájazdu obsahuje:

– spiatočnú letenku z/na Reykjavík

– ubytovanie v dvojlôžkových izbách s kúpeľňou s raňajkami,
(jednolôžko pri včasnej rezervácii za príplatok 45 €/noc)

– slovenského sprievodcu

– dopravu na Islande /20 miestny mikrobus, wifi, klíma/

– občerstvenie v autobuse nealko, káva, čaj

– program zájazdu

– poistenie ck proti insolventnosti

 

Nepovinné príplatky:

– vstup do Modrej lagúny od 50 €
– jazdu obojživelným vozidlom po ľadovcovej lagúne od 40 €
– pozorovanie veľrýb od 82 €
– jazda na koni od 45 €

 

 

Kontaktný formulár